KANDYDATURA I OBŁÓCZYNY

KANDYDATURA I OBŁÓCZYNY

W dniu 8 grudnia 2021 roku dwaj klerycy z III roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej zostali w Katedrze przyjęci przez Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu oraz otrzymali strój duchowny.

Nowy program wychowawczy «Droga formacji prezbiterów w Polsce», zatwierdzony w czerwcu 2021 roku przez Kongregację ds. Duchowieństwa, łączy obrzęd kandydatury z przejściem na kolejny etap formacji. Zewnętrznym wyrazem włączenia do grona kandydatów do święceń jest w naszych warunkach strój duchowny. Kandydaci mają teraz do przeżycia czas, w którym powinni upodabniać się do Chrystusa Sługi. Istotnym momentem obrzędu liturgicznego było wypowiedzenie przez kleryków pośrodku zgromadzonego Kościoła osobistego „Jestem” i „Chcę”. W ten sposób wyrazili oni swoją gotowość do podążania w życiu za Jezusem.

Dopełnieniem kandydatury i obłóczyn była pielgrzymka kandydatów na Jasną Górę w IV niedzielę adwentu. Był to dzień zawierzenia dalszej drogi Maryi, Królowej Polski i Wychowawczyni Powołań Kapłańskich. Klerykom z III roku towarzyszył ks. Piotr Kot, rektor WSD. Punktem centralnym pielgrzymowania była Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich.

 (kl. MP) (Foto. Ks. Waldemar Wesołowski & WSD)